Lněné semínko
K čemu je dobré lněné semínko
Levná semínka k nezaplacení, která si klidně můžete i někam nacpat. Na co je dobré lněné semínko? Chcete nějaký ověřený recept s lněným semínkem? A co když už fakt nevíte, kam s ním? Připravila jsme pro Vás přehled toho, jak využít lněné semínko. A věřím, že alespoň v jednom případě Vás to překvapí.12+1 tipů, jak používat lněné semínko
Jak jíst lněné semínko
Lněné semínko při pečení. Úžasnou vlastností lněného semínka je jeho gelovatění. Toho se využívá do pečiva, kdy nahrazuje funkci lepku v případech, že nemůžete použít pšeničnou mouku. Mnohé bezlepkové recepty se bez lněného semínka neobejdou. Vždy se ale musí nadrtit. Často se používá v kombinaci s ovesnými vločkami.
Nebaví vás nic vymýšlet? Prostě len rozmixujte v běžném mixéru a přidejte do polévky nebo kaše. Jen tak :-) Zkuste přidat také do salátů, jogurtů, cereálií. Vždy ale nadrcené. Někdo doporučuje len mlýt v mlýnku na kávu. To jsem ale nezkoušela.
Alergie na vejce
Alergie na vajíčka může potrápit kojence i dospělé. Pokud máte třeba jen podezření, že se ve vaší domácnosti alergie na vejce vyskytuje, nebo se prostě chcete vajíčkám vyhnout, zkuste při pečení použít lněné semínko místo vejce. Budete mile překvapeni, jak dobře to funguje.
Lněná semínka místo vejce
Jak na to? Stačí smíchat jednu polévkovou lžíci mletých lněných semínek se třemi lžícemi vody na každé vejce, které chcete nahradit. Je ideální semínka před rozmixováním namočit nejméně na hodinku.
Lněné semínko recept
Bezlepkový koláč
Lněná mouka
Zní to moc zdravě, draze, alternativně? Přitom to jsou jen superextra rozmixovaná lněná semínka a určitě to alespoň "dobře" či "dostatečně" zvládne i váš domácí mixér.
Co třeba jeden zdravý a rychlý recept s lněným semínkem:
300 ml voda (větší hrnek)
150 g kokosový olej
4 lžíce kvalitní kakao
3 lžíce med
3 lžíce třtinový cukr
2 lžíce máslo
špetka soli
(ideálně ještě 50 g kakaová hmota, ale není nutné)
- Rozehřejte ve vodní lázni, hlavně dobře promíchat.
Potom přelíjte do mísy a přidejte:
3 hrnky bezlepková mouka
tedy různá, dobře rozmixovaná, semínka, ořechy, kokos, ovesné vločky, nebo povařená pohanka. Nebojte se experimentovat.
Z toho min. 1 hrnek by měla být mletá lněná semínka, pokud v dalším kroku budete používat vejce.
Dále přidejte:
3 větší vejce nebo lněné semínko jako náhrada vajec (tedy celkem 3 lžíce mletá lněná semínka předem uleželá v 9 lžících vody) 2 špetky jedlé sody + ¼ balíčku prášku do pečiva (nebo ½ prášku do pečiva)
Pokud máte doma navíc zralý banán, přihoďte ho taky.
Podle toho, jakou kombinaci pro vaši bezlepkovou mouku zvolíte, se může konzistence vzniklého těsta trochu doladit. Můžete přidat trochu víc másla, více banánu, více kokosu ... Prostě ať to vypadá jako těsto na koláč :-)
A pak šoupnout alespoň na půl hodinky do trouby na 180°C.
Hřejivý polštářek
Hřejivý polštářek vlastní výroby je krásný dárek a užitečný pomocník při uvolňování zatuhlých svalů. Hodí se k prohřátí všeho na těle a zahřeje i na srdci. Mimčům se pokládá i na bříško a ulevuje od bolesti.
Antistresový míček
Lněné semínko proti stresu? Ano! Zkuste ušít něco jako míček nebo létající talíř do dlaně. Nebudete se ho chtít pustit.
Lněné semínko je jedna z nejlepších možností, čím polštářek nebo míček naplnit. Krásně drží teplo a díky tomu, jak jsou lněná semínka maličká, je příjemně poddajný. Aby také voněl, přidejte oblíbenou levanduli.
Domácí maska na vlasy a pleť
Jak dostat ze semínek gel?
Několik lžic lněných semínek vložte do misky s vodou, nechejte přes noc zgelovatět. Někdo doporučuje i zahřát, že se gel lépe uvolní. Pak se jen jednoduše semínka scedí a pro vás zůstane vzácný gel.
Ten můžete použít na vlasy a pleť. Vlasy pak mají tendenci tvořit vlny. Zbytek semínek rozmixujte na jemno, vaše pokožka na celém těle si může dopřát blahodárný peeling.
Ženská bylinná napářka
a lněné semínko v těhotenství
To je na dlouhý samostatný článek. Ale zkrátka ... staré dobré babské rady.
Krátce před termínem porodu se doporučuje konzumace namočených a rozmixovaných lněných semínek. A také je dobrý tip přidávat je do úkonu zvaném ženská bylinná napářka. Předem namočené lněné semínko se používá i pro řešení některých gynekologických obtíží, kdy se v nich sedí, tedy taková sedací lázeň.
Zajímavosti v číslech na závěr
- 2,5 měsíce, dopad denní konzumace lněných semínek je lékařsky měřitelný
- 3 polévkové lžíce, ideální množství lněných semínek na den
- 16 studií v Clinical Nutrition potvrdilo pozitivní vliv lněných semínek na snížení krevního tlaku a cholesterolu
- 40% obsahu semínek je sliz, který vedlejším efektem způsobuje zasycení a hubnutí
- 13% doporučená denní dávka železo
- 19% doporučená denní dávka selen
- 39% doporučená denní dávka hořčík
- 57% doporučená denní dávka vit. B1
- 25% doporučená denní dávka živin pro dobré trávení
- 8 z 10 koní doporučuje lněná semínka v zimě