Přírodní kakao
Je plné života a zdraví. Nasytí, vyživí, dodá sílu, zažene mlsnou. Navíc se stalo důležitým prvkem při ochraně pralesa. Roste ho jen velmi málo a daleko od civilizace, cestu k němu znají jen indiáni.
Podle botaniků jsou divoké kakaovníky tak citlivé, že pokud se zvýší průměrná teplota v džungli o 2°C, zahynou.
Kvalitní kakao
Tzv. Divoké kakao je chuťově a nutričně extrémně vzácný ekotyp. Jen si to představte... chodí se pro něj daleko a pěšky, nedá se cíleně pěstovat, nedá se hnojit ani chemicky ošetřovat, je náchylné na počasí, teplotu i škůdce, takže každá sklizeň je velmi nejistá. Ale když se zadaří, bude to pravděpodobně to nejlepší kakao, jaké jste kdy ochutnali.
Ceremoniální kakao
Tak je moderně označováno nejkvalitnější kakao, které je možné použít i na kakaové ceremonie. Pokud se pěstuje cíleně, tak rovnou se záměrem, aby bylo používáno pro kakaové ceremonie / kakaové rituály. Naše kakao roste divoce v džungli, indiánům slouží jako potravina i jako kakao pro ceremonie.
Kakaové boby účinky
O blahodárných účincích kvalitního kakaa se ví dlouho. Působí na fyzické tělo i psychiku, svým obsahem je prostě super - superpotravina. A naše kakao i skvěle chutná.
Nepražené kakao / nealkalizované kakao / raw kakao
Co v něm například najdeme:
- minerály: hořčík, mangan, chrom, železo, vápník, zinek, měď
- omega 6 mastné kyseliny
- vitamin C
- antioxidanty, a hodně :-)
- theobromin jako aktivní složka - látka podobná kofeinu, která podporuje nervový a kardiovaskulární systém
- kakao zvyšuje hladinu endorfinu, tzv. hormonu štěstí
- pomáhá prokrvení mozku a organismu celkově
- patří mezi zásadité potraviny / zásadotvorné potraviny
Při pražení kakaa vznikne (překvapivě :-)) pražené kakao, také alkalizované kakao. To ztratí některé prvky, vitamín C a případnou nakyslost. Pražení aktivuje zase prvky jiné, takže se nebojte a klidně střídejte: někdy raw kakao, jindy pražené kakao.