Makadamové ořechy, výběrové
Třída: Výběrové. Nejkvalitnější makadamové ořechy, jaké se nám podařilo sehnat.
Tedy makadamy ještě vyšší kvality než je styl 1 / třída 1.
Makadamy jsou právem označovány jako královny mezi ořechy, pochází z deštných pralesů Austrálie.
Velké a přitom jdou dobře rozkousnout, máslová a čistá chuť. Tři kousky a jste po svačině ...
Celé makadamové ořechy nejvyšší kvality "výběrové", nadstandardně velká jádra.
Původ: JAR, baleno v ČR.
Proč jíst makadamové oříšky
Zdravotní benefity
Nejvýstižnějším argumentem hovořícím ve prospěch těchto ořechů je to, že je používala americká armáda jako součást balíčků pro přežití.
Olej obsažený v makadamech je skvělý na hydrataci a posílení pokožky a vlasů. Tuky z makadamů mají potenciál snižovat LDL ("špatný" cholesterol a naopak zvyšovat HDL ("dobrý" cholesterol). Vysoký obsah omega-7 mastných kyselin, dále tokoferoly a flavonoidy (antioxidanty).
Makadamové ořechy mají také tu skvělou vlastnost, že jich sníte jen pár a cítíte se nasyceni. Jsou tedy v omezeném počtu doporučované při hubnutí, protože po nich není taková touha se najíst. Mají přitom nízký obsah sacharidů.
Nutriční hodnota
Jsou skvělým zdrojem řady žádoucích jedlých olejů a dalších látek, které v dnešní moderní stravě často chybí. Například: bílkoviny, vláknina a minerály měď (až 50% DDD), mangan (až 195% DDD !!!), hořčík (30% DDD), vitamín K, vitamín E a B-vitaminy vč. kyseliny listové.
Např. ve 100g makadamů se nachází 100% denní doporučené dávky vitaminů B1.
Výživové hodnoty makadamů na 100g
Energie: 718 kcal, tuky: 75g - z toho mononenasycené 60g (kyselina olejová a palmitoolejová - omega-7), sacharidy: 7g - z toho cukry 4g, Bílkoviny: 9g, Vláknina: 8g.
Vitamíny v makadamech a kolik makadamů denně sníst?
Mangan: 195% DDD - klíčový prvek pro metabolismus a zdraví kostí
Měď: 50% DDD - podporuje tvorbu kolagenu a spolu s vitamínem C i vstřebávání železa
Hořčík: 30% DDD - hořčík je mimojiné antistres důležitý také pro tělesnou sílu.
Denně se nemusíte bát sníst menší hrst makadamových ořechů, podle vaší tělesné hmotnosti by to mohlo být 20g až 30g denně. Velmi doporučené je zahrnout makadamové ořechy do snídaně nebo dopolední svačinky.
Macadam / Macadmia - tradiční pochoutka Aboriginců a kakadu
Původ Makadamů je na rozdíl od některých dalších plodin jasný: Austrálie. V 19. století se začaly pěstovat na Hawaii a až ve 20. století narostla jejich produkce v jižní Africe.
Macadamové ořechy mají jednu z nejtvrdších skořápek ve světě ořechů a Aboriginci a před nimi starší obyvatelé Austrálie museli vyvinout velkou kreativitu, aby si běžně vyrobili nástroje schopné je rozlousknout (více jak 300 kg/cm²). Překvapivě to ale dokáže papoušek kakadu.
Největší pochoutkou bylo opražit si ořechy na ohni. Takovou složitější variantu můžete ochutnat i u nás: pražíme makadamy na kakaovém másle, pak zapražíme s amazonsko-cejlonským kořením a zkaramelizujeme ve štávě z kokosového květu a třinovém cukru.
Pěstování macadmia
Mezi největšími producenty makadamových ořechů patří výše zmiňovaná území: Austrálie, Hawai a JAR.
Jejich další velkou výhodou je to, že skořápky poslouží jako palivo / topivo nebo mulč. Moderně se využívají i při výrobě plastů.
TIP na skladování ořechů
Makadamové ořechy mají tendenci rychle žluknout. Proto čím čerstvější ořechy koupíte, tím lépe. I my raději kupujeme menší množství a "více je točíme", aby se i k vám dostaly co nejlepší ořechy.
Dobrým trikem je skladování ve tmě v chladu, klidně v chladničce. Pokud jste veverka a děláte si zásoby, dejte z nich část raději do mrazáku :-)
Bezpečnostní rada na závěr
DĚTI: Pro malé děti jsou ořechy obecně velmi nebezpečné kvůli možnosti zaskočení a dušení. Dětem do 3 let proto celé ořechy nikdy nedávejte a i u starších dětí zvažte, zda jim je raději nenaporcovat. Opravdu, to není jen obecná hloupá poučka, ale doporučení od srdce.
PSI: Nikdy nedávejte čokoládu a makadamové ořechy vašim psím mazlíčkům. Obě tyto suroviny jsou pro psy jedovaté. Makadamy by navíc mohly vést u zadušení. Otrava je vážným nebezpečím, které zatím není moc dobře prozkoumáno a ani toxin, který ji způsobuje.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.